Mydło glicerynowe – czym jest? (JAK JE ZROBIĆ?)
Mydło glicerynowe jest jednym z wielu środków do mycia skóry, którego skład oparty jest zazwyczaj na dobrej jakości składnikach pochodzenia naturalnego. Mydełka takie kojarzą się przede wszystkim z kolorowymi, przezroczystymi kostkami, choć możliwości uzyskania produktu w innej formie jest bardzo wiele. Dlaczego warto zwrócić uwagę na te właśnie produkty, jakie wybrać i wreszcie, jak zrobić je samemu? O tym w artykule poniżej.
Spis treści:
- Mydło glicerynowe – właściwości i zastosowanie
1.1. Mydła glicerynowe – rodzaje
1.2. Mydła glicerynowe DIY – przepisy
1.3. Dodatki do mydła glicerynowego – jakie wybrać? - Mydła glicerynowe – zastosowanie
Mydło glicerynowe – właściwości i zastosowanie
Czym jest mydło glicerynowe? Podstawą składu tych produktów jest gliceryna – bezbarwna, tłusta ciecz o konsystencji syropu. Jest produktem naturalnie występującym w owocach, warzywach i produktach poddanych fermentacji. Historia jej powstania sięga 1779 roku i jest jednym z najczęstszych składników wielu kosmetyków – nie tylko mydeł.
Szczotkowanie na sucho – korzyści, wskazania i przeciwwskazania.
Mydła glicerynowe – rodzaje
Chociaż oparte są na jednym składniku to występuje wiele rodzajów mydeł glicerynowych. Główne różnice obejmują ich kolor, konsystencję oraz zawartość dodatków (peelingujących, nawilżających itp.). Mydło glicerynowe płynne to najczęściej produkt typowo drogeryjny, rzadko przygotowywany w domu. Mydło glicerynowe w kostce (czyli w formie stałej) to jeden z najpopularniejszych kosmetyków do zrobienia w domu.
Jakie składniki znajdziesz w mydłach glicerynowych?
- baza mydlana (przykładowy skład: Glycerin, Aqua, Sorbitol, Sodium Palm Kernelate, Sodium Stearate, , Sodium Oleate, Sodium Chloride, Citric Acid, Sodium Citrate),
- barwniki,
- olejki eteryczne,
- dodatki.
Dodatkami są często:
- płatki owsiane,
- miód,
- pyłek pszczeli,
- propolis,
- drobne nasiona,
- mika,
- fragmenty roślin.
Produkty drogeryjne w składzie mają bardzo wiele innych składników, które w mydle domowej roboty nie występują. Jest to zależne od tego, czy mamy do czynienia z produktem naturalnym i w jakim stopniu. Warto wybierać właśnie takie opcje.
Bezpieczne opalanie – czy jest możliwe?
Mydła glicerynowe DIY – przepisy
Jak zrobić mydło glicerynowe w domu? W Internecie dostępnych jest wiele przepisów na mydła glicerynowe, jednak różnią się one przede wszystkim rodzajem i ilością zastosowanych dodatków. Nie zawsze każdy z nich masz pod ręką, dlatego postaw na improwizacje i wykorzystaj to, co masz w domu.
Do wykonania mydła potrzebne są:
- gotowa baza glicerynowa,
- barwnik,
- olejek eteryczny,
- silikonowa foremka,
- szklane naczynie do rozpuszczenia bazy.
Przygotowanie:
- Odkrój kawałek bazy, który zmieści się do przygotowanego szklanego naczynia.
- Rozdrobnij go i wrzuć do naczynia.
- Roztop bazę za pomocą kąpieli wodnej lub w mikrofalówce.
- Po jej roztopieniu dodaj kilka kropli olejku, odrobinę barwnika i przygotowane dodatki.
- Szybko wymieszaj masę, ponieważ baza szybko stygnie.
- Przelej do przygotowanej foremki.
- Odstaw do lodówki na 1 – 2 godziny.
- Gotowe!
Retinol w pielęgnacji skóry – jak go stosować?
Dodatki do mydła glicerynowego – jakie wybrać?
Co dodać do mydła glicerynowego? W sklepach internetowych jest całe mnóstwo gotowych, często dość egzotycznych dodatków. Jednak ja jestem fanką tego, co naturalnie z Polski. A że mieszkam całkiem blisko lasu, a w okolicy i na ogrodzie roi się od roślin, nic dziwnego, że po nie właśnie sięgam. Dlatego oto kilka moich ulubionych składników, które w domowej roboty mydełkach znaleźć się powinny:
- drobno zmielone łupiny orzechów – świetnie peelingują skórę,
- miód, pyłek pszczeli i propolis – nawilżają, peelingują i działają antyseptycznie, dodatkowo odpowiednio przygotowany pyłek pszczeli to całe mnóstwo witamin (aby je uwolnić, najlepiej bardzo drobno go zmielić),
- suszone zioła, takie jak mięta, szałwia lekarska, chaber bławatek, cykoria podróżnik i melisa – część z nich nadaje mydełkom bardzo przyjemny zapach,
- drobno zmielona kora brzozy.
Zdaję sobie sprawę, że część z tych składników nie jest łatwo dostępnych, ale jeżeli tylko masz okazję, to właśnie po nie sięgaj. Są rewelacyjne i często znajdziesz je na spacerze za miastem.
Tonik do twarzy – sprawdź, jaki wybrać i czym się kierować.
Mydła glicerynowe – zastosowanie
Kiedy stosować mydło glicerynowe? Mydła glicerynowe mogą być wykorzystywane nie tylko do higieny, ale i w bardziej nietypowy sposób. Dzięki naturalnym składnikom produkty te są bardzo łagodne dla skóry. Wzbogacenie ich odpowiednimi dodatkami może znacząco poprawić jej kondycję. Oto możliwe ich zastosowanie:
- codzienna higiena skóry,
- codzienna higiena intymna,
- do stylizacji brwi,
- pranie ręczne,
- czyszczenie różnych powierzchni,
- mycie naczyń.
O ile pierwsze trzy zastosowania są szeroko omawiane w internetowych społecznościach, to warto dodać te mniej znane. Pranie przy użyciu czystego mydła glicerynowego to dobra alternatyw dla tradycyjnych proszków lub płynów do prania. Mydełko takie nie zawiera w składzie żadnych niepotrzebnych substancji, które mogłyby powodować uczulenia lub nasilać objawy AZS.
Jeżeli jesteś fanem pozbywania się z domu jak największej ilości przysłowiowej „chemii” to zapewne wiesz, że naturalne środki nie zawsze są w pełni skuteczne. I tu na ratunek przychodzi mydełko glicerynowe – koniecznie bezbarwne i bez żadnych dodatków. Dzięki niemu usuniesz zanieczyszczenia np. z umywalki w łazience. To jedno z moich ulubionych zastosowań mydła glicerynowego.
Ponownie – gdy pozbywasz się intensywnych w działaniu detergentów, szukasz alternatywy. W przypadku mycia naczyń również możesz skorzystać z mydła glicerynowego. Może nie dorównuje ono siłą płynom do mycia naczyń, jednak zdecydowanie ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Mydło glicerynowe można stosować w ciąży. Umożliwia ono utrzymanie higieny, jednocześnie nie wpływając negatywnie na pH okolic intymnych. Jest ono świetną alternatywą dla zwykłych mydeł, które do tego celu nie są wskazane.
Mydła glicerynowe to często kolorowe, pięknie opakowane produkty. Jednak ich kluczową wartością jest to, że bardzo dobrze sprawdzają się w codziennej higienie. Ich wykonanie jest bardzo proste i daje wiele frajdy, dlatego może być to również ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Takie zabawy zachęcają maluchy do pogłębiania swojej wiedzy i uczą, że czasem poświęcenie odrobiny czasu na przygotowanie czegoś dobrego, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż sięganie po gotowe produkty gorszej jakości.
Sprawdź listę: oleje w kosmetyce.