Toniki do twarzy – czy są konieczne? (DZIAŁANIE)

Jeszcze kilka lat temu tonik do twarzy był nieodłącznym etapem codziennej pielęgnacji. Stosowały go nastolatki, młode i dojrzałe kobiety. Co się stało, że zaczęłyśmy pomijać ten krok? Czy inne produkty stosowane jako alternatywy pomagają osiągnąć takie same efekty? Nie zawsze. W tym artykule dowiesz się więcej o tonikach oraz ich znaczeniu dla Twojej cery.


Spis treści:

  1. Toniki do twarzy – co o nich wiemy?
    1.1. Dlaczego toniki do twarzy są ważne?
  2. Toniki do twarzy – rodzaje
    2.1. Rodzaje cer a ich wymagania
    2.2. Jaki tonik do cery wrażliwej wybrać?
    2.3. Domowe toniki do twarzy – czyli DIY!
    2.4. Jak przygotować domowy tonik do twarzy?

Toniki do twarzy – co o nich wiemy?

Wraz z rozwojem branży beauty pojawiły się nowe produkty — stały się łatwo dostępne, a reklamy z udziałem gwiazd utwierdziły konsumentki w przekonaniu, że warto je stosować. W ten sposób tonik do twarzy zniknął z półki w łazience, a na jego miejscu pojawiły się płyny micelarne, mleczka, żele, pianki i pudry do oczyszczania twarzy. Właśnie ta dostępność i popularność nowych produktów sprawiła, że dziś niewiele z nas używa toników. Czy powinnyśmy do nich wrócić?

Toniki do twarzy z lawendą
Tonik do twarzy z lawendą – przyspiesza regenerację skóry i pięknie pachnie, dzięki naturalnym olejkom eterycznym.

Dlaczego toniki do twarzy są ważne?

Co to toniki do twarzy? To preparaty, pozwalające utrzymać odpowiednie pH skóry. Nasza skóra, aby prawidłowo się regenerować, być napiętą i zdrową, wymaga utrzymania odpowiedniego pH wynoszące 4,7-5. Jest to więc środowisko kwaśne, co ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim kwaśne pH wpływa na utrzymanie naszej naturalnej bariery ochronnej, którą jest flora bakteryjna. To nasza prywatna armia w walce z patogenami mogącymi wywołać setki chorób. Utrzymanie naturalnego pH skóry wpływa również na gojenie się już powstałych ran — przyspiesza je i umożliwia prawidłowe ich zabliźnianie.

Co powoduje używanie kosmetyków silnie oczyszczających? Częste mycie preparatami zawierającymi silne substancje myjące zmienia pH skóry i usuwa korzystną florę bakteryjną, której w niekorzystnych warunkach trudno jest się namnażać. Aby ułatwić proces przywracania prawidłowego pH, potrzebujemy środków specjalnie do tego celu stworzonych — toników do twarzy. Używane regularnie za każdym razem, gdy stosujesz jakiekolwiek środki myjące, działają korzystnie na cerę i przywracają jej fizjologiczne pH. Efekt? Skóra jest wyraźnie zdrowsza, podrażnienia goją się szybciej i nie pojawia się uczucie ściągnięcia lub wysuszenia.

Toniki do twarzy – rodzaje

Jakie są rodzaje toników do twarzy? Podzielić je można ze względu na główną funkcję oraz przeznaczenie. I tak wyróżnia się toniki:

  • odmładzające — toniki z serii anti-age wspierające działanie kremu lub serum,
  • odżywcze — bezalkoholowe, zawierające szereg witamin i składników o głębokim działaniu,
  • oczyszczające — wspierające usuwanie pozostałości makijażu, potu i codziennych zanieczyszczeń,
  • odświeżające — zawierające składniki o pobudzającym działaniu, dzięki któremu cera wygląda świeżo i promiennie,
  • nawilżające — bezalkoholowe z wysoką zawartością składników kumulujących wodę w skórze,
  • łagodzące — bezalkoholowe, do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Oleje w kosmetyce – sprawdź, których warto używać!


Rodzaje cer a ich wymagania

Jak dobrać tonik do rodzaju skóry? Kieruj się tym, co już wiesz. Na podstawie obecnie stosowanych kosmetyków wiesz już sporo o swojej cerze.

  • cera sucha — najlepiej sprawdzą się toniki nawilżające z pantenolem, kwasem hialuronowym, naturalnymi olejkami i alantoiną.
  • cera delikatna i wrażliwa — zastosuj tonik kojący oparty o wodę różaną, rumianek pospolity i substancje nawilżające.
  • cera tłusta — dostępne na rynku toniki matujące doskonale sprawdzą się w przypadku tego rodzaju skóry, np. dzięki zawartości odświeżających ekstraktów z ogórka.
  • cera ze skłonnością do trądziku — jeżeli źródłem trądziku są infekcje bakteryjne, najlepszy okaże się tonik antybakteryjny zawierający szałwię, melisę i siarkę.
  • cera dojrzała — w związku z tym, że często jej największym problemem jest utrata wilgoci, stosuj toniki dedykowane cerze dojrzałej, zawierające kwasy owocowe, kwasy AHA i składniki złuszczające.

Jaki tonik do cery wrażliwej wybrać?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze toniku do twarzy? Cera wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii wymaga szczególnego traktowania. Nie możemy pozwolić sobie na używanie kosmetyków zawierających alkohol, a lista składników toniku do cery wrażliwej powinna być możliwie najkrótsza. Najlepszą propozycją są wtedy toniki bezzapachowe, bez substancji konserwujących i sztucznych barwników. Czasem sprawdzą się także toniki naturalne, jednak i tu trzeba uważać. Może się bowiem okazać, że alergen, na który reaguje nasza skóra, ma pochodzenie naturalne i to on wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.


Na trądzik i nie tylko. Sprawdź, jak działa olejek z drzewa herbacianego.


Domowe toniki do twarzy – czyli DIY!

Da się łatwo zrobić je samej? Jak pewnie już zauważyłaś, w składzie wielu toników znajdują się naturalne ekstrakty z ziół. Czy to oznacza, że możesz je wykorzystać do przygotowania domowego toniku? Jak najbardziej! Jakie zioła wykorzystać? Poniżej krótka lista!

  • lawenda — znany składnik o działaniu tonizującym, łagodzącym i przyspieszającym regenerację skóry. Co więcej, działa przeciwzapalnie i dezynfekuje.
  • pokrzywa — składnik zarówno produktów do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Tonizuje, wspiera naturalne procesy regeneracji, hamuje wypadanie włosów i wspiera w walce z łupieżem. Jej bakteriobójcze właściwości docenisz zarówno w postaci wcierki do włosów, jak i toniku do twarzy.
  • bez czarny — zawiera witaminy, które odżywiają oraz składniki tonizujące.
  • lilia — tonizuje i łagodzi podrażnienia skóry, dodając jej energii.
  • mięta — nawilża, tonizuje i doskonale odświeża, dzięki zawartości orzeźwiającego olejku eterycznego.
Toniki do twarzy DIY
Mięta i lawenda – na ich bazie stworzysz aromatyczny tonik do twarzy, który Twoja skóra pokocha!

Jak przygotować domowy tonik do twarzy?

Najczęściej procedura ogranicza się do przygotowania naparu lub zagotowania części roślin. W związku z tym, że jest to produkt oparty jedynie na wodzie i wybranym zielu, jego przydatność do użycia wynosi kilka dni i taki tonik należy bezwzględnie przechowywać w lodówce. Chłodny płyn doskonale odświeży cerę, poprawi krążenie i zmniejszy widoczność cieni pod oczami. Taki produkt to prawdziwe koło ratunkowe po nieprzespanej nocy!


Składnik, który działa: olej z czarnuszki.


2 myśli na temat “Toniki do twarzy – czy są konieczne? (DZIAŁANIE)

  • 12 października 2020 o 18:26
    Permalink

    Sama stawiam na zioła w pielęgnacji, bo uważam że są najlepsze dla skóry. Co prawda uczula mnie np rumianek, ale już mięta świetnie odświeża latem. Trzeba próbować i znaleźć swój tonik do twarzy. Pozdrawiam, Natalia

  • 14 października 2020 o 11:05
    Permalink

    Jaki tonik do twarzy? Na pewno nie drogeryjny 😉

Komentarze są wyłączone.

Pin It on Pinterest