Olej rycynowy (8 zastosowań)

Olej rycynowy kojarzony jest najczęściej z jego właściwościami przeczyszczającymi. Jednak możliwości jego zastosowania są o wiele szersze. Od lat znajduje się on w mojej łazienkowej szafce, głównie w celu stosowania na rzęsy. W przeciwieństwie do gotowych środków na porost rzęs nie powoduje u mnie podrażnień i zaczerwienienia. Co powinnaś o nim wiedzieć?


Spis treści:

  1. Olej rycynowy zastosowanie i właściwości
    1.1. Olej rycynowy na rzęsy
    1.2. Olej rycynowy na włosy
    1.3. Olej rycynowy na twarz
    1.4. Olej rycynowy na paznokcie
    1.5. Olej rycynowy w ciąży
    1.6. Olej rycynowy na usta
    1.7. Olej rycynowy pod oczy
    1.8. Olej rycynowy tłoczony na zimno
    1.9. Olej rycynowy – efekty warte zachodu?

Olej rycynowy w szklanych butelkach
Olej rycynowy w skrócie:
– rzeczywiście dobrze wpływa na porost rzęs, a przy tym nie powoduje reakcji alergicznych,
– jest komedogenny,
– dobry olej rycynowy kupisz w aptece (wybieraj ten, który przeznaczony jest do celów spożywczych).

Olej rycynowy zastosowanie i właściwości

Zastosowanie oleju rycynowego obejmuje zarówno branżę medyczną, spożywczą, jak i kosmetyczną. Na początek słów kilka o jego stosowaniu jako środka przeczyszczającego. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała go za bezpieczny i skuteczny środek dostępny bez recepty. Działa w jelicie cienkim, tam właśnie strawieniu ulega kwas rycynolowy i to on jest odpowiedzialny za przeczyszczające właściwości oleju.

Olej rycynowy znajduje się w niektórych lekach, a także ma zastosowanie w naturopatii.


Sprawdź też inne rodzaje olejów w artykule:
Oleje w kosmetyce

Olej rycynowy na rzęsy

Olej rycynowy jest tanim i skutecznym środkiem na porost i poprawę wyglądu rzęs. Jednak podobnie jak inne produkty tego typu, kluczowa jest tu regularność i konsekwencja, ponieważ efekty widoczne są dopiero po kilku miesiącach.

Olej działa na rzęsy na kilka sposobów. Przede wszystkim odywia je, poprawia ich elastyczność i delikatnie przyciemnia.

Jak stosować olej rycynowy na rzęsy? W przeciwieństwie do odżywek do rzęs możesz go stosować co drugi lub trzeci dzień. Najlepiej do tego celu sprawdzi się szczoteczka (taka jak do tuszu do rzęs) lub pędzelek (taki, którym nakłada się eyeliner). Pamiętaj, aby równomierną warstwę oleju rycynowego stosować od nasady, aż po same końce.

Olej rycynowy na włosy

Podobnie jak na rzęsy, olej rycynowy działa również na włosy. Wykazuje działanie stymulujące ich wzrost, a także ogranicza wypadanie. Działa również na skórę głowy, regulując wydzielanie sebum i przywracając jej równowagę hydro-lipidową. Olejowanie włosów olejem rycynowym sprawia, że stają się miękkie i bardziej błyszczące. Jednak stosowany samodzielnie może powodować nadmierną szorstkość kosmyków i utrudniać rozczesywanie (tak było w moim przypadku).

Co daje stosowanie oleju rycynowego na włosy?

  • stymuluje ich wzrost,
  • wzmacnia,
  • zmiękcza,
  • dodaje blasku,
  • reguluje wydzielanie sebum.

Najlepsze efekty osiągniesz, stosując olej rycynowy jako wcierkę lub w zabiegu olejowania włosów.


Sięgnij też po olejek łopianowy do włosów.


Zastosowanie oleju rycynowego

Olej rycynowy na twarz

Przy okazji ogólnego omawiania właściwości oleju rycynowego nie mogło zabraknąć tematu jego zastosowania w pielęgnacji skóry twarzy. Tutaj również można o nim napisać sporo, dlatego postaram się streścić to w kilku zdaniach.

Śmiało powiem, że jest to dość niedoceniany olej, który ma całkiem sporo zastosowaniań.

Jak działa olej rycynowy na twarz?

  • wspiera walkę z trądzikiem,
  • ujędrnia,
  • spowalnia powstawanie zmarszczek,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • działa antybakteryjnie,
  • odżywia.

Olej rycynowy stosuj, masując nim skórę, a namiar delikatnie zetrzyj wacikiem. Możesz go też dodać do kremu lub innego produktu. Jednak pamiętaj, aby robić to bezpośrednio przed nałożeniem mieszanki na twarz. Należy jednak uważać, bo olej rycynowy jest komedogenny, więc warto postępować ostrożnie w przypadku stosowania na cerę tłustą.


Olej pozytywnie wpływający na AZS i trądzik? To niedoceniany olej rzepakowy.


Olej rycynowy na paznokcie

W pielęgnacji paznokci olej ten działa przede wszystkim wzmacniająco. Smarowanie nim płytki paznokcia i skórek zmiękcza je i poprawia wygląd.

Jak stosować olej rycynowy na paznokcie? Kilka razy w tygodniu wmasuj jego niewielką ilość i jeżeli jest taka możliwość, pozostaw go na kilkadziesiąt minut.


Nie masz pod ręką odżywki do paznokci? Wypróbuj olej słonecznikowy!


Olej rycynowy w kosmetyce

Olej rycynowy w ciąży

Z oleju rycynowego powinny zrezygnować kobiety w ciąży, zwłaszcza w przypadku doustnego stosowania produktu. Zaleca się też zaprzestania jego stosowania także w pielęgnacji skóry.

Olej rycynowy na usta

Tak, tu również się sprawdzi. Jak działa? Poprawia wygląd ust i zapobiega ich wysychaniu, a także wygładza skórę. Delikatnie nabłyszcza, więc może być stosowany zamiast błyszczyku.

Olej rycynowy pod oczy

Olej może być stosowany do pielęgnacji nawet delikatnej skóry, która znajduje się pod oczami. Należy jednak stosować bardzo małe jego ilości, aby nie dopuścić do powstania grubej, tłustej warstwy.

Olej rycynowy tłoczony na zimno

Tak jak w przypadku wielu innych olejów roślinnych, tak i ten najlepiej sprawdzi się, gdy był tłoczony na zimno. Pozwala to zachować znaczną część jego właściwości, które wykorzystasz w pielęgnacji skóry i włosów.

Olej rycynowy – efekty warte zachodu?

Moim zdaniem olej rycynowy jest fajną opcją dla osób, które lubią testować naturalne oleje roślinne. Szczególnie polecam go do poprawy kondycji rzęs i brwi, a także do stosowania na paznokcie. Jego działanie na skórę i włosy według mnie nie jest aż tak fenomenalne. Tu wolę postawić na inne oleje.


Keratyna – użyj jej do odbudowy mocno uszkodzonych włosów.


Pin It on Pinterest