Keratyna, czy fitokeratyna? (o włos od pięknych włosów!)
Każdorazowo gdy spoglądamy na inną osobę, w oczy rzuca się nam… stan ich włosów. Czy są zdrowe, a może zniszczone? Pełne blasku czy raczej matowe i szare? Za ich stan odpowiada wiele czynników – jednak to keratyna jest w stanie zniwelować skutki większości z nich. Jak to możliwe?
Spis treści:
- Czym jest keratyna?
1.1. Jakie funkcje pełni keratyna?
1.2. Keratyna do włosów – czy warto ją stosować?
1.3. Czym jest hydrolizowana keratyna?
Czym jest keratyna?
Co to jest keratyna? Keratyny są to nierozpuszczalne w wodzie białka, które wytwarzane są w keratynocytach w procesie keratynizacji. Składniki te można znaleźć nie tylko we włosach, skórze i paznokciach, ale i u innych ssaków w rogach, wełnie czy piórach.
Struktura włosów – ich budowa chemiczna – sprawia, że są one odporne na czynniki fizyczne i chemiczne. Włos chemiczny składa się z protein, minerałów, lipidów, pigmentów i wody.
Co daje stosowanie keratyny? Stosowanie produktów z keratyną do włosów przede wszystkim pomaga je wzmocnić. Wypełnia ona ubytki w zewnętrznej części włosa, przez co widocznie je wygładza i nadaje im blasku. Wpływa też na ograniczenie problemu rozdwajających się końcówek, dzięki domykaniu łusek włosa. Dzięki zawartości siarki keratyna wpływa również korzystnie na stan skóry głowy. Dodatkowo chroni przed niekorzystnym wpływem farb i produktów utleniających oraz kosmetyków do trwałej ondulacji.
Jakie funkcje pełni keratyna?
- wspiera regenerację uszkodzonych włosów,
- zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
- wygładza włosy,
- nadaje blasku,
- wzmacnia paznokcie.
Przeprowadź olejowanie włosów i zobacz, co się stanie!
Keratyna do włosów – czy warto ją stosować?
Czy keratyna pomaga w pielęgnacji włosów? W pielęgnacji włosów ważne jest, aby odzyskały one odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Dzięki keratynie włosy ulegają odbudowie, dlatego warto uzupełniać jej niedobory za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków: szamponów, odżywek, maseczek i serum. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do dyspozycji jest także keratyna w tabletkach – suplement diety działający od wewnątrz.
Jak keratyna działa na skótę? Keratyna ma również zastosowanie w pielęgnacji skóry, rzęs i paznokci. Chociaż oferta produktów z tych kategorii jest zdecydowanie uboższa, niż w przypadku kosmetyków do włosów, to nadal można znaleźć kilka ciekawych pozycji. Opierają się one na hydrolizowanej keratynie.
Pokrzywa na wlosy – jak stosować?
Czym jest hydrolizowana keratyna?
Jest to keratyna poddana hydrolizie, wskutek czego duże cząstki ulegają rozbiciu na mniejsze (o mniejszym ciężarze). Takie cząstki mają większy stopień przyczepności do skóry i włosów. Do produkcji hydrolizowanej keratyny wykorzystuje się wełnę owczą.
Co to jest fitokeratyna i czym się różni od keratyny? Popularność zyskuje również fitokeratyna, czyli keratyna roślinna. Pozyskiwana jest w procesie hydrolizy ziaren pszenicy, soi czy quinoa. Czy keratyna roślinna jest lepsza? Dostępna jest w postaci jednorodnego roztworu aminokwasów wzbogaconego o czystą argininę, serynę i treoninę, pozyskiwane w procesie fermentacji surowców pochodzenia roślinnego. Nie ma obaw o jej przedawkowanie, ponieważ zdrowe włosy przyjmą tylko niewielką jej ilość. Im bardziej zniszczone włosy, tym więcej fitokeratyny zostanie przez nie wchłonięte.
Olejek łopianowy do włosów – dowiedz się, jak działa i zacznij go stosować już dziś!
Keratyna to jeden ze sposobów na odbudowę zniszczonych włosów, skóry i paznokci. Nie należy jedna zapominać, że ważna jest też odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze. Możesz postawić również na suplementację, np. na keratynę w tabletkach. Wystarczy stosować ją codziennie, jednak na efekty (zwłaszcza na włosach), trzeba trochę poczekać.
Sprawdź listę: oleje w kosmetyce.