Opalanie – bezpiecznie chwytaj promienie słońca!
Opalanie nie zawsze oznacza wielogodzinne wylegiwanie się na leżaku z drinkiem w dłonie. Opalenizna powstaje także, gdy spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze i pracujesz w ogrodzie. Nie ma więc wyjścia, kosmetyki do opalania to must have na lato. Jak opalać się bezpiecznie? Jak przygotować do tego skórę i dbać o nią przez całe wakacje? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
- Opalanie – pielęgnacja skóry przed opalaniem
- Opalanie – pielęgnacja skóry podczas opalania
2.1. Opalanie w okresie wakacji – krok po kroku
2.2. Krok pierwszy – nawilżenie
2.3. Krok drugi – ochrona
2.4. Krok trzeci – łagodzenie
2.5. Bezpieczne opalanie – podsumowanie
Opalanie – pielęgnacja skóry przed opalaniem
W pierwszej kolejności zadbaj o swoją skórę od… wewnątrz. Lista do zrobienia przed opalaniem:
- nawadniaj organizm,
- przyjmuj beta-karoten,
- wzbogać dietę o naturalne przeciwutleniacze,
- nawilżaj skórę,
- wykonuj peeling.
Nawadnianie latem – przyjmuje się, że powinniśmy wypijać 1,5 litra wody dziennie, jednak w upały warto zwiększyć tę ilość. Szklanka z wodą powinna być napełniana regularnie. I niech będzie to właśnie woda, ewentualnie napary ziołowe.
Dbaj o swoją skórę o każdej porze roku, sprawdź: TOP 5 kremów do twarzy na dzień!
Uważaj! Niektóre zioła, takie jak rumianek lub dziurawiec powodują powstawanie reakcji fotouczulające.
Zioła fotouczulające:
- dziurawiec,
- ruta,
- aminek zwyczajny,
- arcydzięgiel,
- arnika,
- rumianek,
- nagietek,
- skrzyp polny.
Jeżeli stosujesz retinol, pamiętaj o stosowaniu silnych filtrów przy każdym wyjściu na słońce.
Beta-karoten należy do grupy żółtych, pomarańczowych lub czerwonych barwników. To organiczny związek, prowitamina witaminy A i aktywny jej izomer. Znany jest z tego, że skutecznie neutralizuje rodniki w organizmie. Suplementacja i naturalne wzbogacanie diety o ten związek pomaga opalić się szybciej oraz utrzymać opaleniznę na dłużej.
A jeżeli chodzi o zróżnicowaną dietę, cóż. Lato to raczej chęć odpoczynku i w upały trudno myśleć o gotowaniu. Masz jednak dobre wyjście: sałatki, surowe owoce i warzywa. Spora część z nich jest latem najlepsze, bo sprowadzane są prosto z pól. Po takiej lekkiej przekąsce poprawia się ogólne samopoczucie i nie pojawia się uczucie zmęczenia i znużenia (jak po obfitym, tłustym posiłku). Przy okazji Twoja dieta dostarczy sporo witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.
Nawilżanie skóry jest ważne o każdej porze roku, jednak przed sezonem na opalanie warto poświęcić więcej czasu na pielęgnację. Skóra nawilżona lepiej się opala, bardziej równomiernie i jest odporniejsza na przyjmowanie promieniowania UV. Używaj kosmetyków z aloesem, kwasem hialuronowym i emolientami o lekkiej, nietłustej konsystencji. Pamiętaj, że balsam, który sprawdził się zimą, niekoniecznie dobrze spisze się również latem.
Peeling całego ciała wykonaj dzień przed planowanym opalaniem. I jak wspomniałam na początku, latem opalasz się ZAWSZE, dlatego nie nadużywaj tego zabiegu. Skóra po opalaniu może być podrażniona i bardziej podatna uszkodzenia. Myj ciało delikatną gąbką i na jakiś czas zapomnij o szczotkowaniu ciała.
Sięgnij też po kosmetyki do włosów, w składzie których znajduje się keratyna. Pozwoli ona odbudować zniszczone kosmyki i zwiększy ich odporność.
Opalanie – pielęgnacja skóry podczas opalania
Kosmetyki do opalania to produkty dedykowane głównie jednemu celowi: ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Najczęściej jednak ich formuła wzbogacona zostaje o składniki nawilżające i łagodzące, aby kompleksowo zadbać o skórę latem.
Podstawą w kosmetykach do opalania jest filtr SPF (sun protection factor). To oznaczenie stopnia ochrony.
Wyróżnia się kilka stopni ochrony:
- słaby (SPF 2–6),
- średni (SPF 8–12),
- wysoki (SPF 15–25),
- bardzo wysoki (SPF 30–50),
- ultrawysoki (SPF > 50).
Wskazówki podczas opalania:
- unikaj słońca w godzinach 10.00 – 15.00,
- używaj odpowiedniego kosmetyku z filtrem,
- bądź aktywna,
- nawadniaj organizm,
- stosuj nakrycie głowy.
Dlaczego powinnaś unikać słońca w godzinach okołopołudniowych? Ponieważ jest wtedy ono wysoko na niebie i najsilniej oddziałuje na Twoją skórę. Latem w upalne dni podczas tych godzin zazwyczaj nie pojawia się ani jedna chmurka, więc sam upał jest bardziej dotkliwy.
Odpowiedni kosmetyk z filtrem to taki, który odpowiada potrzebom Twojej skóry. Z początkiem sezonu na opalanie sięgnij po kremy i balsamy z wysokim filtrem, np. 30 i więcej. Twoja skóra musi przywyknąć do oddziaływania promieniowania UV, daj jej na to czas. Pamiętaj, że niektóre miejsca na ciele są najbardziej narażone na oparzenia, np. skóra na ramionach. Do ich ochrony potrzeba więc wysokiego SPF.
Będąc aktywną, zmieniasz swoje położenie względem słońca, co przekłada się na równomierne opalenie skóry. Długotrwałe leżenie w upale może doprowadzić do zasłabnięcia lub udaru słonecznego. Podczas aktywności regularnie chroń się w miejscach zacienionych.
Nawadnianie organizmu pozwala zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry – wiosną, latem, jesienią i zimą. Skóra nawilżona odwdzięcza się zdrowszym wyglądem i jest bardziej odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Słońce to nie tylko zagrożenie dla Twojej skóry, ale i całego organizmu. Ważne, aby w czasie przebywania na zewnątrz stosować nakrycie głowy. Ochroni ono przed przegrzaniem, które jest bardzo groźne dla mózgu.
Opalanie w okresie wakacji – krok po kroku
Choć wakacje rozpoczęły się na dobre, krótkie przypomnienie – zbuduj nową pielęgnacyjną rutynę, której będziesz przestrzegać dzień po dniu!
Krok pierwszy – nawilżenie
Minimum dwa razy dziennie używaj kosmetyku silnie nawilżającego na całe ciało. Warto, aby był on wzbogacony o składniki wspierające regenerację naskórka i łagodzące podrażnienia.
Krok drugi – ochrona
Zacznij od produktu z SPF powyżej 30. Stopniowo, gdy skóra przywyknie do częstego kontaktu ze słońcem, możesz stosować mniejszy filtr. Zawsze jednak bacznie obserwuj reakcje skóry i jeżeli pojawiają się poparzenia, może to oznaczać, że SPF był za niski.
Krok trzeci – łagodzenie
Zawsze miej przy sobie kosmetyk łagodzący podrażnienia i poparzenia słoneczne. W domu korzystaj z domowych kosmetyków z aloesu, bezpośrednio na poparzenie możesz nałożyć miód.
Zastanawiasz się, czy naturalna pielęgnacja jest dla Ciebie? Sprawdź artykuł: 7 powodów aby stosować naturalne produkty do pielęgnacji.
Bezpieczne opalanie – podsumowanie
Opalanie może być bezpieczne, jeżeli zadbasz o odpowiednią ochronę. Co jednak z opalaniem w ciąży? Jak najbardziej można zażywać kąpieli słonecznych, jednak z umiarem i rozwagą. Zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne mogą powodować powstawanie przebarwień o charakterze nawrotowym. Zbyt długa ekspozycja na słońce może prowadzić również do pojawienia się obrzęków, zasłabnięć i przegrzania. Dlatego w ciąży opalaj się rozważnie.
Nie da się całkowicie wyeliminować słońca z naszego życia i nie warto. Ludzkie organizmy przystosowywały się do jego działania przez setki tysięcy lat i doskonale radzą sobie z jego negatywnym działaniem. Teraz w walce o zdrową i młodo wyglądającą skórę masz kolejny oręż – kosmetyki do opalania i po opalaniu. Korzystaj z nich każdego dnia!