Retinol – skuteczna pielęgnacja witaminą! (JAK DZIAŁA?)

Brzmi dość poważnie, a retinol to w rzeczywistości… witamina A. Dlaczego zyskała ona aż taką popularność i dlaczego właśnie w ostatnich kilku latach nastąpił prawdziwy kosmetyczny boom na tę substancję? Cóż, odpowiedzi na to pytanie należy doszukiwać się zarówno w jej właściwościach, jak i zdolnościach marketingowych wielu marek. Poniżej kilka faktów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Spis treści:

  1. Retinol – czym jest?
    1.1. Czym jest kwas retinowy?
  2. Retinol – właściwości i zastosowanie
    2.1. Retinol – właściwości
    2.2. Retinol – dla kogo?
    2.3. Jak stosować retinol?
    2.4. Retinol – przeciwskazania

Retinol

Retinol – czym jest?

Co to jest retinol? Wspomniałam wyżej, że retinol to witamina A. Retinol i pochodne witaminy A (retinoidy) zostały wyodrębnione w 1931 roku. Pominę jednak aspekty chemiczne i skomplikowaną terminologię. Ważne jest, że jest to substancja występująca w postaci czystej. W organizmie człowieka (konkretnie w skórze) przechodzi reakcje, wskutek których zostaje przekształcona do kwasu retinowego (tretynoiny).


Jaki tonik do twarzy wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!


Czym jest kwas retinowy?

To metabolit retinolu o działaniu złuszczającym, hamującym rogowacenie naskórka i przemianę tkanki prawidłowej w zmienioną chorobowo. Składnik ten ma zastosowanie w leczeniu trądziku młodzieńczego, a także łysienia plackowatego. Ważną właściwością kwasu retinowego (tretynoiny) jest udowodnione działanie usuwające efekty starzenia się skóry powodowane przez promieniowanie słoneczne. Ma to związek właśnie z wpływem na rogowacenie naskórka. Tretynoina, ze względu na zwiększenie produkcji kolagenu, jest stosowana również, aby zmniejszyć widoczność rozstępów.


Jaką pielęgnację skóry twarzy wybrać? Sprawdź TOP 5 kremów do twarzy na dzień!


Retinol – właściwości i zastosowanie

Jak działa retinol? Podstawą działania retinolu jest to, że przenika do głębokich warstw skóry, dzięki czemu jest w stanie pobudzać komórki do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Te trzy substancje są podstawą w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, dlatego tak często pojawiają się w kosmetykach dedykowanych cerze dojrzałej. Co to oznacza?

Retinol – właściwości:

  • spłyca zmarszczki,
  • wspiera naturalne mechanizmy regeneracji komórek,
  • zwiększa produkcję kolagenu i elastyny,
  • rozjaśnia i zmniejsza widoczność przebarwień oraz plam pigmentacyjnych,
  • zmniejsza widoczność blizn,
  • wspiera leczenie stanów zapalnych,
  • pomaga w leczeniu oparzeń i odmrożeń,
  • wspomaga powstawanie naczyń krwionośnych,
  • wspiera leczenie trądziku,
  • wspiera leczenie dolegliwości związanych z AZS,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry,
  • działa antyoksydacyjnie.

Czy retinol to eliksir młodości? Po części tak. Ze względu na to, że witamina A nie może być syntetyzowana w organizmie człowieka, konieczne jest jej dostarczanie. Najlepiej, aby jej głównym źródłem była dobrej jakości zróżnicowana dieta (zawierają ją wątróbki drobiowe, wołowe i cielęce, a w mniejszych ilościach znajduje się również w rybach, mleku, pomarańczowe warzywa, szpinak oraz algi, np. spirulina).

Nawet jeżeli w diecie występuje witamina A, warto skorzystać z dodatkowej pomocy i sięgnąć po kosmetyki z retinole, które będą działać zewnętrznie. Problemem jest też to, że z wiekiem organizm ludzki coraz gorzej przyswaja wiele składników, dlatego dostarczenie odpowiedniej ich ilości bywa bardzo trudne. Warto wiedzieć, że dla prawidłowego działania kwasu retinowego potrzebny jest także cynk.

Retinol w kosmetyce

Retinol – dla kogo?

Dla kogo nadaje się retinol? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dla każdego – dla każdej cery wymagającej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jaka to cera? Wiedząc, że starzenie się skóry zaczyna się już około 25. roku życia, można śmiało powiedzieć, że po kosmetyki z retinolem powinno się sięgnąć w wieku 30 lat. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i stylu życia (częsta ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia skóry). Stosowanie retinolu jest jednak sprawą dość problematyczną, ponieważ niewłaściwe jego używanie może w rzeczywistości pogorszyć stan skóry.


Pospolity, a jednak. Sprawdź, dlaczego warto włączyć olej rzepakowy do codziennej pielęgnacji skóry!


Jak stosować retinol?

  1. Zasada pierwsza: rozcieńczenie. Początkowo należy sięgać wyłącznie po bardzo niskie stężenia retinolu, najlepiej nie więcej niż 0,1%. Można spotkać się z opiniami, że dopuszczalne jest stężenie 0,3%, jednak na własnej skórze przekonałam się, że może być ono zbyt wysokie.
  2. Zasada druga: częstotliwość. Przez pierwszych kilka tygodni warto zacząć od aplikacji produktu z retinolem od 1 do 2 razy w tygodniu. Gdy zauważysz, że skóra dobrze toleruje kosmetyk, możesz stopniowo zwiększać stężenie.
  3. Zasada trzecia: nawilżaj. Aby uniknąć lub ograniczyć działania niepożądane retinol stosuj naprzemiennie z kremami silnie nawilżającymi.
Kosmetyki z retinolem

Retinol – przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania dla stosowania retinolu?

  • ciąża i karmienie piersią,
  • podrażnienia i rany na skórze,
  • opalanie – częste przebywanie na słońcu i brak lub nieregularne stosowanie preparatów ochronnych,
  • poddawanie się kuracjom silnie złuszczającym,
  • stosowanie retinoidów na receptę.

Retinol znajdziesz przede wszystkim w wielu kremach do twarzy, choć pojawia się także w niejednym serum, esencji lub eliksirze. Aplikowany w tej formie jest zazwyczaj bezpieczniejszy, ze względu na niskie stężenie i towarzyszące mu składniki nawilżające. Retinol w kosmetykach to dziś dość powszechne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że w jego przypadku mniej, znaczy więcej.


Sprawdź listę: oleje w kosmetyce.